Starajte sa o seba

Autor: Radoslav Harangozo | 6.4.2011 o 19:01 | (upravené 6.4.2011 o 19:10) Karma článku: 7,49 | Prečítané:  808x

Keď som si tento týždeň prečítal na jednom nemenovanom ekonomickom serveri, že podľa Rakúšanov neprejdú naše jadrové elektrárne bezpečnostnou previerkou, dokonca že urobia všetko preto, aby boli odstavené, do krajnosti som sa rozčúlil. Túto informáciu priniesol rakúsky denník Österreich. O jej objektivite možno vážne pochybovať.  

Rakúsky denník zaradil naše dve jadrové elektrárne medzi desiatku najnebezpečnejších jadrových elektrární v EÚ. Prvým momentom, ktorý zamáva dôveryhodnosťou tejto správy je expert, ktorého denník oslovil. Je ním Reinhard Uhrig, predstaviteľ rakúskej ekologickej organizácie Global 2000. Myslím si, že už len táto informácia má vysokú výpovednú hodnotu. Je nad slnko jasné, že od predstaviteľa ekologickej organizácie nemožno počuť ani trochu pozitívny postoj k jadrovej energii,  preto názor pána Uhriga smrdí zaujatosťou a účelovosťou.

 

Ďalším faktorom je samotná desiatka nebezpečných elektrární. Sú medzi nimi naše dve, české Dukovany, maďarský Paks, slovinské Krško, švajčiarske Mühleberg a Beznau a nemecké Isar, Neckarwestheim a Philippsburg. Teda všetko v štátoch, ktoré s Rakúskom susedia. Je nanajvýš podozrivé, že do desiatky sa nedostala ani jedna JE z Francúzska, ktoré je priekopníkom jadrovej energie. Je za tým krátkozrakosť Rakúšanov alebo susedská závisť s cieľom vytvoriť ilúziu nebezpečenstva a vyvíjať nátlak na Európske spoločenstvo, aby prikázalo spomínaným krajinám odstaviť ich bloky? A navyše, tieto svoje ciele sa nesnažia dosiahnuť na základe vecných argumentov, ale na základe lží a osočovania, napríklad, že slovenské JE nemajú tzv. kontajnment, ktorý by zadržal rádioaktivitu v prípade havárie, čo nie je pravda. U Jaslovských Bohuníc by sme ešte mohli zapochybovať, no Mochovce patria k najmodernejším a najbezpečnejším JE v Európe. Dovoľujem si to tvrdiť, lebo som mal možnosť osobne sa rozprávať s odborníkmi, ktorí sa jadrovej energetike denne venujú. Najhoršie na celej veci je to, že kompetentní sa už niekoľkokrát snažili Rakúšanov na základe faktov presvedčiť o neopodstatnenosti ich obáv, no žiaľ bez úspechu. Naďalej platí, aj napriek Fukušime, kde za katastrofu môžu extrémne silné tsunami a nie chyba elektrárne, že jadrová energetika patrí k najlacnejším, najbezpečnejším a najúčinnejším zdrojom elektrickej energie, na ktorú je Slovenská republika bytostne odkázaná.

 

Rakúšania sa radi hrajú na veľkých ekológov a priekopníkov alternatívnych zdrojov energie. Ale pod rúškom ochrany životného prostredia ho sami pokrytecky devastujú. Majú plné ústa cudzích JE, ale o svojej „ekologickej" perle, tepelnej elektrárni Dürnrohr, ktorá dennodenne extrémne znečisťuje emisiami ovzdušie, zaryto mlčia. Preto by som Rakúšanom odkázal, nech sa láskavo starajú o seba a svoje životné prostredie a nezasahujú do zvrchovaných činností okolitých štátov. Bojujúc proti jadrovej energetike si neuvedomujú, že bez jadrových elektrární by zhýčkaní Rakúšania svietili sviečkami a na rozsvietenú vianočnú Viedeň by mohli zabudnúť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?