Radičovej šanca

Autor: Radoslav Harangozo | 17.1.2011 o 10:03 | (upravené 17.1.2011 o 10:35) Karma článku: 6,80 | Prečítané:  829x

Pred niekoľkými dňami vypukol prvý vážny škandál novej vlády. Áno, prvý vážny. Kauza hayekovci bola v porovnaní s týmto len slabým odvarom, k jej nafúknutiu prispela najmä premiérka svojimi nekompromsnými vyhláseniami, ktoré neskôr vzala späť. Tu ide o niečo iné. Ide tu o vážne pochybenie ministra, teda člena vlády, prvé počas jej vládnutia. Konkrétne ide o ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika, ktorý sa nepochybne dopustil rodinkárstva a konfliktu záujmov pri uprednostnení farmaceutickej firmy Pfizer, kde pracuje jeho brat a kde v minulosti pracoval aj samotný Uhliarik.

Ako ospravedlnenie neobstojí ministrov argument, že aj napriek blízkosti s touto firmou sa nič nestalo, lebo vybral najlacnejšiu ponuku. V takomto prípade nejde o cenu, ale o princíp. Nič by sa nedialo, ak by tam sedel iný minister z KDH a vybral by práve túto firmu. Ale pretože ju vybral minister Uhliarik, jedná sa o osobné prepojenie, jasný konflikt záujmov, ktorý je neprijateľný. Ani keby firma dala ponuku na 1 euro.

V čom teda tkvie Radičovej šanca? Strany vládnej koalície pred voľbami a tesne po voľbách hlásali svoju odlišnosť od predchádzajúcej garnitúy. Hlásali nulovú toleranciu k akejkoľvek korupcii, klientelizmu, rodinkárstvu, samotná premiérka sa tvrdo stavala ku konfliktu záujmov. Hlásali novú politickú kultúru, ktorá mala zaručiť, že také veci by sa stávať nemali a keď sa aj stanú, avizovali ich razantné a promptné riešenie a okamžité vyvodenie osobnej zodpovednosti.

Teraz má Iveta Radičová na stole ukážkový príklad konfliktu záujmov. Ťažko sa dá očakávať, že Uhliarik odstúpi sám z vlastnej vôle alebo na nátlak svojej strany. Preto je to v jej rukách ako predsedníčky vlády, ktorá má právo podať prezidentovi návrh na ministrovo odvolanie. Týmto krokom by na jednej strane ukázala, že vládna koalícia to so svojimi vyhláseniami o novej politickej kultúre myslí vážne a na druhej strane by vyvrátila reči o svojej politickej slabosti. Ak tak neurobí, koalícia začne skĺzať k tomu, čo bolo pred voľbami a od čoho sa tak dištancovala.

Nechajme sa prekvapiť, ako rozhodne premiérka. Dôvera vlády teraz stojí na jej pleciach. Dúfam, že potvrdí svoje vyhlásenia o novej politickej kultúre. Osobne som však skeptický.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Veľkolepý nástup, výslnie a pád. Prečo veľké strany neprežijú svojich lídrov

Výmena lídra nie je kľúčom k dlhšej životnosti strany. Funguje len pri menších stranách, v Smere by mohla znamenať rýchly zánik.

KOMENTÁRE

Smer bez Fica nemá logiku

Životnosť strán ako Smer sa odvíja od popularity zakladateľa.


Už ste čítali?