Radičovej šanca

Autor: Radoslav Harangozo | 17.1.2011 o 10:03 | (upravené 17.1.2011 o 10:35) Karma článku: 6,80 | Prečítané:  814x

Pred niekoľkými dňami vypukol prvý vážny škandál novej vlády. Áno, prvý vážny. Kauza hayekovci bola v porovnaní s týmto len slabým odvarom, k jej nafúknutiu prispela najmä premiérka svojimi nekompromsnými vyhláseniami, ktoré neskôr vzala späť. Tu ide o niečo iné. Ide tu o vážne pochybenie ministra, teda člena vlády, prvé počas jej vládnutia. Konkrétne ide o ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika, ktorý sa nepochybne dopustil rodinkárstva a konfliktu záujmov pri uprednostnení farmaceutickej firmy Pfizer, kde pracuje jeho brat a kde v minulosti pracoval aj samotný Uhliarik.

Ako ospravedlnenie neobstojí ministrov argument, že aj napriek blízkosti s touto firmou sa nič nestalo, lebo vybral najlacnejšiu ponuku. V takomto prípade nejde o cenu, ale o princíp. Nič by sa nedialo, ak by tam sedel iný minister z KDH a vybral by práve túto firmu. Ale pretože ju vybral minister Uhliarik, jedná sa o osobné prepojenie, jasný konflikt záujmov, ktorý je neprijateľný. Ani keby firma dala ponuku na 1 euro.

V čom teda tkvie Radičovej šanca? Strany vládnej koalície pred voľbami a tesne po voľbách hlásali svoju odlišnosť od predchádzajúcej garnitúy. Hlásali nulovú toleranciu k akejkoľvek korupcii, klientelizmu, rodinkárstvu, samotná premiérka sa tvrdo stavala ku konfliktu záujmov. Hlásali novú politickú kultúru, ktorá mala zaručiť, že také veci by sa stávať nemali a keď sa aj stanú, avizovali ich razantné a promptné riešenie a okamžité vyvodenie osobnej zodpovednosti.

Teraz má Iveta Radičová na stole ukážkový príklad konfliktu záujmov. Ťažko sa dá očakávať, že Uhliarik odstúpi sám z vlastnej vôle alebo na nátlak svojej strany. Preto je to v jej rukách ako predsedníčky vlády, ktorá má právo podať prezidentovi návrh na ministrovo odvolanie. Týmto krokom by na jednej strane ukázala, že vládna koalícia to so svojimi vyhláseniami o novej politickej kultúre myslí vážne a na druhej strane by vyvrátila reči o svojej politickej slabosti. Ak tak neurobí, koalícia začne skĺzať k tomu, čo bolo pred voľbami a od čoho sa tak dištancovala.

Nechajme sa prekvapiť, ako rozhodne premiérka. Dôvera vlády teraz stojí na jej pleciach. Dúfam, že potvrdí svoje vyhlásenia o novej politickej kultúre. Osobne som však skeptický.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S nádchou na urgentný príjem? Zaplatíte desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

DOMOV

Na draho prenajatú limuzínu si šéf štátnej firmy vybavil aj majáky

Akciovka pre Bačíka nevýhodne prenajímala limuzínu.

KOMENTÁRE

Čo bráni Ficovi postaviť sa proti extrémistom?

Vláda nad verejný záujem postavila vlastný záujem o prežitie.


Už ste čítali?